Skat – Śląski brydż

Jednym z regionalnych akcentów Śląska, wyróżniającego nas pośród innych regionów kraju jest stara gra karciana o nazwie skat. Skat jest troszeczkę podobny do brydża , aczkolwiek różni się grafiką kart do gry oraz zasadami.

Krótki opis skata wg Wikipedii:
Skat – gra karciana, szczególnie rozpowszechniona w Niemczech oraz na Śląsku i Kaszubach. W Polsce często nazywany „śląskim brydżem”. W grze biorą udział trzy osoby, przy czym w każdej rozgrywce 2 osoby grają przeciwko jednej, która wygrała licytację poprzedzającą daną rozgrywkę.

Niedawno w sąsiedniej miejscowości odbył się turniej tego specjału regionalnego w którym brali udział mieszkańcy naszej miejscowości. Z powodu wyśmienitych wyników jakie osiągnęli nasi przedstawiciele zamieszczamy krótka relację z imprezy:

[quote float=”left”]Już po raz drugi sołectwo oraz koło DFK w Domecku zorganizowało w dniu 7 marca 2009 r Otwarty Indywidualny Turniej Skata, a jego uczestnicy walczyli o prestiżowe nagrody m.in. puchar Posła na Sejm RP Ryszarda Galli oraz puchar dla najlepszego zawodnika Gminy Komprachcice, którego fundatorem był wójt gminy- pan Paweł Smolarek.

Zawody cieszyły się dużym zainteresowaniem. Do rozgrywek przystąpiło 20 zawodników- mieszkańców Gminy Komprachcice oraz sąsiedniej Gminy Prószków. Wśród uczestników można było odnaleźć miłośników Skata grywających amatorsko, najczęściej podczas spotkań towarzyskich, a także zawodników grających w regionalnych ligach oraz turniejach międzynarodowych. Po 6-godzinnych zmaganiach wyłoniony został zwycięzca. Najlepszym zawodnikiem II Otwartego Indywidualnego Turnieju Skata okazał się pan Franciszek Kornek, mieszkaniec Boguszyc w gminie Prószków, otrzymując nagrodę główną – puchar, z rąk fundatora, pana Ryszarda Galli oraz nagrodę przekazaną przez organizatorów za zdobycie pierwszego miejsca. Drugie miejsce przypadło panu Konradowi Odelga z Chmielowic, który oprócz nagrody ufundowanej przez organizatorów turnieju otrzymał puchar wójta gminy Komprachcice- Pawła Smolarka dla najlepszego zawodnika gminy. Tuż za nimi uplasował się pan Henryk Pawletta sołtys Domecka, który za swą grę otrzymał trzecią nagrodę.[/quote]

Serdecznie gratulujemy Panu Konradowi Odelga wyniku w rywalizacji oraz życzymy wielu równie zdolnych kontynuatorów tej śląskiej tradycji.

Materiał opracowano na podstawie www.domecko.cba.pl

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *